TUPTAMY Kraków

Z cyklu #tuptamy_kraków: dwugodzinne wczasy all inclusive dla Mam, w samym centrum Krakowa


kawiarnia likekonik

Zamiast drinka z palemką: pyszna kawa. Zamiast bufetu all inclusive: ciacho rodem z Wierzynka. Zamiast zabaw w piasku: zabawy i animacje edukacyjne z rówieśnikami. Chcecie wiedzieć więcej?

Co? Klubokawiarnia Likekonik

Rynek – dzieciom wstęp wzbroniony?

Fajne jest to, że mieszkamy w Krakowie. Ok, jest wiele wad. Ale patrząc filtrem zalet: inni płacą fortunę, by turystycznie zwiedzić to miasto i poczuć jego knajpiany spleen. My – mamy te atrakcje otworem tuż po wyjściu z domu (no i może podjechaniu kilku przystanków).

Ale trochę niefajne jest to, że centrum Krakowa tak bardzo wkupiło się w łaski wyłącznie turystów, że dobrych miejsc dla Rodzin: z czymś więcej niż “kącik dziecięcy” i menu dla dzieci naprawdę czasem trzeba się naszukać. Zazwyczaj są, ale w sporej odległości od Rynku i jego atrakcji. Ale jest jedno małe, przytulne miejsce… Jeżdżę tam na wczasy. Moje all inclusive. Raz w tygodniu.

kawiarnia likekonik
Część bawialna – tu odbywają się zajęcia…

Nie wiedziałaś?

Teraz to już się mogę przyznać: dość długo byłam tą Mamą, która o Likekoniku nie wiedziała, nie słyszała, nie była. A potem, gdy opisałam Wam szczegółowo TUTAJ tę przytulną, rodzinną kawiarenkę w jednym z pierwszych postów z cyklu #tuptamy_kraków okazało się, że w tej niewiedzy nie byłam sama. Bo wiadomości typu: “Ania, wreszcie wiem, gdzie można bezstresowo zahaczyć podczas spaceru na Rynku!” dostałam całe mnóstwo.

Bezsensem jest Wam po raz kolejny opisywać samą kawiarnię. Poprzedni wpis jest ciągle aktualny, zdjęcia też nie odbiegają od obecnego wystroju.

Zajęcia przedprzedszolne inne niż wszystkie!

Dziś chcę Wam napisać o zajęciach, które moim zdaniem są fenomenem w Likekoniku. O jakie zajęcia chodzi? To zajęcia przedprzedszkolne dla dzieci od dwóch do czterech lat. Nazywają się “Smok Wawelski”. Skąd taki zachwyt? Co najmniej z trzech powodów! Chyba tak samo ważnych – dla nas – Mam i dla naszych dzieci!

kawiarnia likekonik
Pada deszcz, wieje wiatr, idzie burza…

Kreatywnie i różnorodnie

Po pierwsze: tak, mam ten luksus, że zdecydowaliśmy rodzinnie wypuścić naszą Nelę z domu prosto do… przedszkola. Czyli do skończenia trzeciego roku życia “siedzę z nią w domu i… nic nie robię” (przepraszam, musiałam to napisać! :-D). Owszem, jestem dość kreatywną osobą, ale nie na tyle by zapełnić jej każdy dzień po brzegi pomysłowymi zabawami i edukacyjnymi czaso-umilaczami. Dlatego doceniam bardzo formę tych przedprzedszkolnych zajęć: są różnorodne, pomysłowe i edukacyjne! Otóż w tempie dostosowanym do wieku dzieci, do czasu w jakim potrafią skupić swoją uwagę, całe dwie godziny Maluchy spędzają z “ciocią Olą” i sówką (która ich wita i żegna) na zajęciach rytmiczno-plastycznych. Najpierw się rozgrzewają ruchowo; potem pracują nad pracami plastycznymi, w przerwie (gdy np. farba schnie) tańczą; śpiewają nowe lub już znane piosenki; bawią się w jazdę pociągiem; uczą zjawisk pogodowych dzięki chuście edukacyjnej; łamią języki na zabawach logopedycznych; dmuchają bańki mydlane; sypią brokatem, makaronem lub watą na swoje rysunki; podpisują je i… zanoszą Mamie. Z dumą w oczach nie do opisania! Zresztą, od niedawna niektóre prace plastyczne i historie zajęciami z Maluszkami pisane możecie oglądać na ich Instagramie.

kawiarnia likekonik
Zajęcia plastyczne – full skupienie!
kawiarnia likekonik
Bileciki do kontroli… Zaraz odjeżdża pociąg!

Oddaj, to moje kredki!

Po drugie, jakkolwiek to zabrzmi: my nie oszczędzamy naszych dzieci 😉 Odkąd skończyły (mam dwie córeczki, jedną: 2,5 roczku; druga: pół roczku) dwa tygodnie jeżdżą z nami na dłuższe bądź krótsze wyjazdy, na wesela, na wczasy. Dlatego tak bardzo cieszy nas, że nie boją się obcych, są otwarte i dość śmiałe. I nad ich uspołecznianiem chcemy dalej pracować. To był główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na zajęcia przedprzedszkolne. By nasza dwulatka (wtedy zaczęła na nie uczęszczać) zrozumiała, że nie jest jedynym dzieckiem w świecie dorosłych. By miała kontakt z rówieśnikami nie tylko u koleżanki na kinderbalu. By uczyła się zachowań w grupie w różnych sytuacjach: dzielenia się, malowania, bawienia wspólnymi zabawkami, jedzenia. Tak: podczas zajęć dzieciaki jedzą wspólnie owocowe drugie śniadanie (świeże kawałki owoców). I cieszy mnie jej progres: w stosunku do młodszej siostry wyhamowała z emocjami zazdrości oraz… nauczyła się sprzątać bez mojego w tym udziału. Hurra! 🙂

kawiarnia likekonik
Drugie śniadanko!

Mama zawsze pije… ciepłą!

Po trzecie: wiecie, że ja z tych mam, które walczą o chwilę dla siebie. Jestem nie tylko propagatorem akcji #jestem_mama_pije_ciepla , ale też zarządzam fantastyczną Grupą pełną serdeczności: “Nie samym dzieckiem żyje matka”. I wiecie co? Oferta akurat tych zajęć przedprzedszkolnych w Likekoniku jest o tyle dla mnie (i mam takich jak ja) idealna, bo oferuje wolne całe 2 godziny! Dlaczego? Bo zajęcia odbywają się w osobnej (otwartej) części kawiarni. W części bawialnej. A mamy siedzą kilkanaście metrów dalej. W części kawiarnianej. A tam? A tam nie samym dzieckiem żyje matka 😉 Żyje plotkami podczas spotkania z koleżanką w tym samym miejscu i czasie; żyje pyszną latte w towarzystwie niestety (dla mojej diety) bardzo smacznej mini tarty od Wierzynka; żyje chwilą spokoju; momentem z własnymi myślami, z książką, z laptopem, z… niebieskimi migdałami w głowie 🙂 Gdy tylko Zuzia (młodsza córka) daje mi taryfę ulgową: korzystam! I wiele wpisów na Likekonikowych kanapach do Was wystukałam. I kilka live’ów zrobiłam 😉 A sama opcja tych zajęć: “razem, a jednak osobno” w relacji rodzic-dziecko wydaje mi się unikatem, jeśli chodzi o krakowską ofertę zajęć przedprzedszkolnych. Czy się mylę?

kawiarnia likekonik
Cóż… #jestem_mamą_piję_ciepłą 😉 Zobacz, o co chodzi w Wyróżnionych na moim Instagramie

A co, jeśli przedprzedszkole nie dla Waszych dzieci?

Oferta zajęć Likekonika jest dość szeroka i adresowana dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

Zajęcia, na które my uczęszczamy “Smok wawelski” odbywają się codziennie: o 10:45 i trwają dwie godziny.

Podobne, ogólnorozwojowe zajęcia, ale dla Maluchów (1,5 – 3 lata) to Smoczki: trwają godzinę i są to zajęcia z animatorem, ale też w obecności rodzica.

A dla tych najmniejszych (10-18 miesięcy) dedykowane są zajęcia Smoczęta, mające na celu wprowadzenie ich na głębokie wody tego coraz bardziej im ciekawego świata.

Dla obu moich dziewczyn (bo dla dzieci 0-4 lat) adresowane są zajęcia wczesnoumuzykalniające metodą Gordona: tzw. Grajki.

A dla rodzinnego relaksu organizowane są tam koncerty muzyki klasycznej Basy i Bobasy.

Szczegółowy harmonogram zajęć oraz ich cennik sprawdźcie sobie TUTAJ.

Gdzie?

Kawiarnia Likekonik mieści się w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych. Wejście jest albo od strony Magistratu (ze schodkami) albo od strony Punktu Informacji Turystycznej na Grodzkiej (bez schodków). Trzeba zjechać windą na poziom -2.

kawiarnia likekonik
“Ciocia Ola” – prowadzi zajęcia, prowadzi Likekonika

Kiedy?

Kawiarnia czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku! I ma stałe godziny otwarcia: zawsze do 18:00. Natomiast w weekendy warto sobie na stronie sprawdzać jej dostępność ze względu na organizowane tam urodziny.

Najlepiej sobie zawsze zerknąć do codziennie aktualizowanego kalendarza, gdzie można sobie sprawdzić godziny zajęć, a w weekendy czy czasem klubokawiarnia nie jest zarezerwowana na urodzinki – żeby nie przyjść na darmo. 

Ale – cenna uwaga – w tygodniu podczas zajęć, część kawiarniana nie jest zamknięta albo czynna wyłącznie dla osób opłacających zajęcia. Jest to dobry pomysł, by sobie przyjść “na kawę” i podpatrzeć z perspektywy fotela, jak takie zajęcia wyglądają.

Mnie zdecydowanie przyciągnęły tam postępy w rozwoju, jakie widzę u Neli: te taneczno-ruchowe, plastyczne, ale przede wszystkim: społeczne. Ja też się rozwijam: podpatruję co robią na zajęciach, a potem… w domu proponuję, by Mikołaja namalować, a brodę przykleić z… płatków kosmetycznych. o przecież wcześniej nigdy bym na to nie wpadła! 😛

A jak tam Wasze zdolności plastyczne, drogie Mamy? Dajecie radę? 😉 Do zobaczenia może kiedyś na kawie niedaleko Rynku!

kawiarnia likekonik
Chusta edukacyjna – ulubiony element zajęć naszej Neli 🙂
kawiarnia likekonik
“Rzucamy śnieżkami, Ty i ja…”

Zobacz także inne miejsca jakie polecam w cyklu #tuptamy_kraków: TUTAJ

Oraz koniecznie pobierz darmowy ebook z listą najlepszych placów zabaw w Krakowie: TUTAJ