TUPTAMY Kraków

Z cyklu #tuptamy_kraków: Jedyna taka kawiarnia dla dzieci w Krakowie!

kawiarnia_dla_dzieci_w_krakowie

Jako początkująca mama o wielu rzeczach i sprawach dowiadywałam się za późno. O tym, że najpierw wyrzynają się czwórki, a potem trójki i to one zapewniają katorżnicze noce. O tym, że smoczek wymienia się co kilka miesięcy nie tylko przez względy higieniczne, ale też na lepiej dopasowany do małej buzi rozmiar. I jest jeszcze całe mnóstwo mojego nieogarnięcia w początkującym stale macierzyństwie. Jest tylko jedna rzecz, której nie mogę odżałować: czemu dowiedziałam się, że istnieje taka kawiarnia dla dzieci w Krakowie tak późno?! A czy Wy o niej już słyszałyście, drogie Mamy?

Co? Jedyna taka kawiarnia dla dzieci w Krakowie: LikeKonik

Specjalnie podkreślam za każdym razem “kawiarnia DLA DZIECI”. Bo dzieci w LikeKoniku są przede wszystkim na pierwszym miejscu. To dla nich dedykowane jest to miejsce. To nie jest kolejna knajpa z kącikiem dla dzieci. To jest zdecydowanie kawiarnia dla dzieci w Krakowie z kącikiem… dla mam, tatusiów, opiekunów 🙂 Jak to możliwe?

Przestrzeń

Cała przestrzeń kawiarni jest podporządkowana dzieciom: jest płasko (tylko jedne schody w górę – bezpieczniejsza opcja), jest przestrzennie (wąski, ale długi lokal), jest dobre pole widzenia: Maluszki są zawsze “na oku”, bo nie ma zbędnych kryjówek, zakamarków, pomieszczeń. Jest podgrzewana podłoga – można, a nawet wskazane bieganie w skarpetkach albo kapciach. Jest strefa nauki: stoliki do zajęć plastycznych, kącik z instrumentami; jest strefa zabawy: regał z zabawkami, spory zamek ze zjeżdżalnią, mini-kanapy potrzebne na mini-drzemki.

Zabawa

Zabawa skupia się głównie wokół zamku ze zjeżdżalnią oraz obszernego regału z zabawkami. Jakie zabawki? Przeróżne. Są Fisher-Price’y, są drewniane, są akcesoria kuchenne, są klocki małe i klocki-gigant, są lalki i samochodziki. Co ważne: zabawki są zadbane, niebrudne, niezniszczone. Tu mogę nie być obiektywna, bo moje dziecko ma dopiero 18 miesięcy i ciekawi go absolutnie wszystko, ale wydaje mi się, że każdy mały “wybredniś” powinien znaleźć coś dla siebie. Ulubioną zabawką Neli jest coś, czego na pewno nie uświadczy w domu: mini wersja samochodu Mini Cooper – mamy chyba podobny gust motoryzacyjny 😉 Prowadzi się lekko i jakże przyjemnie!

Nauka

LikeKonik jest takim miejscem, które jako kawiarnia dla dzieci w Krakowie proponuje nie tylko przytulną atmosferę i kawiarniane standardy, ale ma całkiem sporą ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku. Więcej szczegółów przeczytacie u nich na stronie: KLIK. Ja skrótowo napomknę tylko, że dla niemowląt i dzieci rocznych organizowane są “Smoczęta” (zajęcia ogólno-rozwojowe) oraz “Krzysztoforki” (zajęcia umuzykalniające). Dla dwu- i trzylatków: “Smoczki” (artystyczne zajęcia ogólnorozwojowe) oraz “Smok Wawelski” (przed-przedszkole). Dla cztero-, pięciolatków i dzieci starszych: “Pracownia Mistrza Twardowskiego” (zajęcia naukowe). A dla najstarszych maluchów: “Colegium LikeKonicum” (warsztaty naukowe, eksperymenty itp.).

Sami, raz w tygodniu, od paru miesięcy uczęszczamy ochoczo na Krzysztoforki – zajęcia wcześnie umuzykalniające dla dzieci. Niebawem na pewno napiszę Wam osobny wpis prezentując prawdziwe powody, dlaczego tam chodzimy i co tam wyprawiamy.

Kącik dla Rodziców

Ta kawiarnia dla dzieci w Krakowie myśli przede wszystkim o dzieciach, ale szczęśliwe dziecko, to szczęśliwa mama (i tata): zatem ci ostatni też mają zapewnione wszelkie wygody. Konkretnie: duże, miękkie i kolorowe fotele oraz kanapy. Stoliki – bardziej lub mniej odizolowane od siebie: kto pragnie dialogu z inną mamą – jest pełno okazji ku temu; kto chce się odizolować – jest na to miejsce! I najważniejsze: jest mini-kawiarnia, w której przesympatyczny pan serwuje różne rodzaje kaw i słodkości. Z czystym sumieniem polecam tartę śliwkową – niebo (chrupiąca śliwka) w gębie 🙂 Dań na słono raczej nie uświadczymy. Za to bezproblemowo dostaniemy także przekąski oraz zdrowe owocowe i słodkie koktajle dla dzieci.

I co jeszcze ważniejsze od najważniejszego: uwielbiam chodzić do LikeKonika z dwóch powodów. Po pierwsze, moje dziecko ma szansę pobawić się w nowym otoczeniu oraz poprzebywać choć trochę wśród innych dzieci (moje dziecko nie chodzi do żłobka). Po drugie: łączę moje “the best of” z dwóch er mojego życia! 🙂 Mogę sobie spokojnie siedzieć i patrzeć na moje wyczekane, ukochane dziecko bezpiecznie krzątające się wokół mojego fotela. I! Mogę na tyle się psychicznie odizolować, by chwilę pobyć sama ze sobą: poczytać, posłuchać e-booka oraz napić… ciepłej kawy z pianką! 😀 Pobyt w LikeKoniku działa trochę tak jak chwilowe oddanie dziecka… w dobre ręce – bez niani, bez dziadków 😉

Gdzie?

W samym centrum! Ta kawiarnia dla dzieci w Krakowie jest łatwo osiągalna dojazdowo dla niemal wszystkich, bo znajduje się w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych. Ok, niełatwo dostać się tam samochodem, bo jak jest z miejscami parkingowymi w centrum każdy Krakowianin (i nie tylko) wie. Za to tuż przy Pawilonie jest przystanek tramwajowy, a nieopodal: autobusowy. Zawsze wyprawa do LikeKonika jest też dla nas dobrym pretekstem na dłuższy, bądź krótszy spacer po Rynku.

I co ważne: śmiało można do kawiarni ruszać z wózkiem. Mimo, że mieszczą się w podziemiach Pawilonu, nie musimy pokonywać żadnych schodów. Wystarczy wejść od strony Informacji Turystycznej (od strony Magistratu też jest wejście, ale tam jest kilka stopni) i przeszklona, przestrzenna winda zwiezie nas na poziom -2 wprost do kawiarni, gdzie jest wydzielone miejsce na parking dla wózków.

Kiedy?

Kawiarnia jest czynna codziennie, w różnych godzinach. No właśnie, tu mała łyżka dziegciu: trzeba sobie sprawdzać na ich fanpejdżu lub w aktualnościach na stronie. W związku z tym, że ta kawiarnia dla dzieci w Krakowie organizuje wiele eventów: Mikołajki, Dzień Dziecka itd. oraz imprezy urodzinowe dla dzieci – często zdarza się (a szczególnie w weekendy), że lokal ma imprezę zamkniętą. Na czas prowadzonych, cotygodniowych zajęć, o których pisałam powyżej: kawiarnia jest czynna, ale ograniczona jest strefa zabawy – żeby nie rozpraszać kursantów 😉 Są dwa wyjścia: albo przyjść w wolnych od wszelkich zobowiązań godzinach pracy kawiarni, albo… wziąć udział w organizowanych imprezach, jeśli tylko pojawi się taka możliwość 🙂 Dostępność bawialni możesz zawsze sprawdzić też tutaj: KLIK.

<div class=”ml-form-embed”
data-account=”871845:d8m0z7n0r9″
data-form=”2525390:m7i5c2″>
</div>

Ocena Tabayki:

To z którą Mamą widzę się na kawie w wygodnym, kolorowym fotelu?… 🙂