TUPTAMY Kraków

Z cyklu #tuptamy_kraków: jak nie przegapiać najlepszych atrakcji dla naszych dzieci w Krakowie!

atrakcje dla dzieci w krakowie

Wiesz, że w miniony weekend odbyło się kilka świetnych wydarzeń i atrakcji dla Twojego dziecka w Krakowie, o których… nie wiedziałaś? Ja też nie 🙁

Ale jak to… To już?

To już? To już moje dziecko jest gotowe, by pogryźć grzanki na kolację? To już? Jest zdolne by malować farbami? To już…? To już były te warsztaty z ceramiki? “To już?” powinno być najczęściej zadawanym pytaniem macierzyństwa!

Jak jeszcze grzanki i farby sobie mogę wybaczyć, bo zawsze można nadrobić, tak przegapienie świetnych inicjatyw rodzinnych dziejących się w moim mieście – nie! Bo aktywna z nas rodzina. Bo lubię widzieć jak Kraków coraz szerzej otwiera swoje ramiona dla dzieci oferując coraz więcej im dedykowanych wydarzeń i atrakcji. Bo lubię Wam o tym pisać raz w miesiącu w cyklu: #tuptamy_kraków.

A wszelkie wydarzenia łatwo przegapić. Przeciez niecodziennie scrolluje lokalne blogi, ostatnio #tuptamy mocno zaniedbałam i nie zawsze wszystko powieszą na slupie ogloszeniowym w mojej dzielnicy. A potem się dowiaduję. I żałuję.

Co? Portal dla rodziców!

Co zatem można zrobić, żeby przegapić jak najmniej? Żeby zapewnić dziecku darmowe bądź płatne atrakcje? Żeby aktywie spędzić rodzinny dowolny dzień lub weekend? Wystarczy wstukać na klawiaturze: www.kidsinkrakow.pl. Albo ze mnie gapa, albo wciąż jeszcze zbyt początkująca ze mnie matka, ale ja o tym portalu nie… wiedziałam 🙁 Taki Eventim w wersji dla dzieci. Prostota tej idei świadczy o jej genialności! Do tego jest ładnie, (niezbyt) kolorowo i przejrzyście. 

Podoba mi się widoczny podział wydarzeń na warsztaty, spektakle, festiwale, koncerty, kino itp. 

A jeśli nie znajdziemy żadnego interesującego nas w danym przedziale czasowym (to też możemy wybrać dowolnie), to mamy szansę poznać nowe, dzieciom i rodzinom dedykowane miejsca dzięki wyszukiwarce „Miejsca”. Możemy w niej zaznaczyć sugerowaną lokalizację albo szukać konkretnej placówki po słowie-kluczu.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – w sam raz czy niedosyt?

Żeby sercu nie było żal, czego oczy nie widziały, na portalu nie ma możliwości sprawdzenia wydarzeń z datą wsteczną. Jednak z fanpage’a Kids in Kraków podglądam, że w miniony weekend nie skorzystaliśmy np. z warsztatów plastycznych; nie załapaliśmy się na robienie czapki-krakuski i nie pojechaliśmy patriotycznym tramwajem 🙁 Bo nie wiedzieliśmy, że tak owe atrakcje wymyślono i zaproponowano. Mama – Gapa!

Za to co czeka nas w najbliższy weekend? Czekaj, sekundka, już szukam! A choćby warsztaty czekoladowe (mniam!), ćwiczenia Słodziaków, warsztatowe Zabawy z Tatą, kiermasz ubranek i zabawek dziecięcych, rodzinne warsztaty stolarskie, spektakl w wykonaniu dzieci “Skąd słonie mają trąby?”no i startuje Materia Primaw Grotesce! I to nie wszystko! I niech mi tylko ktoś jeszcze śmie powiedzieć, że w Krakowie dla dzieci to nic się nie dzieje… 😉

Gdzie?

A jeśli szukacie pomysłu na atrakcje bez harmonogramu: godzin, umawiania się, płacenia, a po prostu zastanawiacie się GDZIE by się tu wybrać, skoro place zabaw, które Wam szczegółowo opisywałam (ha! i to dzień przed porodem :-D) wieją już pustkami i… listopadowym wiatrem, to muszę polecić Wam propozycje wydawnicze Kids in Kraków. Portal, pod egidą Krakowskiego Biura Festiwalowego, wraz ze sponsorami, pod patronatem Miasta Krakowa wydał papierową najpierw mapę Kids in Kraków, a potem książkową wersję Przewodnika po Krakowie “Kids in Kraków”.

Co mi się w obu publikacjach podoba najbardziej? Pomysł! I spójność w jego realizacji – od grafiki, po snutą opowieść.

Mapa

Mapa zawiera najcenniejsze w atrakcje dla dzieci i rodziców tereny miejskie: centrum, Park Lotników i Las Wolski. Z oznaczeniami miejsc podzielonych tematycznie: obiekty, zabytki, restauracje, place zabaw, parki. Legenda mapy z kolei objaśnia każdy obiekt: jakie udogodnienia dla dzieci oferuje, jaki zakres wiekowy jest tym najodpowiedniejszym, czy atrakcje są płatne itd. Z tyłu mapy znajdziemy coś extra na spacer naprawdę kreatywny: gotowe, tematyczne trasy spacerowe.

Przewodnik Kids in Kraków

Obok, a raczej jako uzupełnienie mapy został ostatnio wydany Przewodnik Kids in Kraków dość gruby, kompletnie w swojej formie i treści dedykowany dzieciakom.

I co jest w tym przewodniku najfajniejszego? Konkretnie: 6 kreatywnie zaplanowanych, tematycznych tras spacerowych:

  • Zwierzęca wyliczanka: gra miejska śladem krakowskich kamienic ze zwierzęciem w herbie
  • Na skrzydłach zaczarowanych gołębi: od wysłuchania hejnału po spotkanie z… Mumią!
  • Śladami Smoka Wawelskiego: gdzie kiedyś chadzał smok i Dratewka
  • Spacer dla młodych odkrywców: Kazimierz, Podgórze i Zabłocie z legendą Twardowskiego w tle
  • Z fizyką za pan brat: spacer dla fanów nauki w okolicach Parku Lotników
  • Spacerem po Nowej Hucie: śladami Kotka Włodka 😉

Przewodnik w sam sobie wyróżnia się jeszcze tym, że jest jednocześnie bajką: wprowadzona tam narracja opowiada krakowskie przygody spacerowe szóstki bohaterów: Chomika Pumpusa, Osiołka Klemensa, Owcy Matyldy, Świnki Poli, Smoka Antoniego i Świerszczyka Bajetana Hopsa. Jest zbiorem wierszyków i piosenek dla dzieci, które wplatają się w proponowane trasy. Jest także miejsce na tematyczne zagadki, łamigłówki i aktywności plastyczne dla dzieci na zakończenie każdego spaceru – dla lepszego zapamiętania jego treści. Tam, gdzie w książkach pojawia się element interaktywności – tam te książki kupuję w ciemno!

atrakcje dla dzieci w krakowie

Kiedy?

Na portal www.kidsinkrakow.pl możecie wejść choćby… zaraz! 🙂

A mapa i uzupełniający ją przewodnik Kids in Kraków? Są dostępne – od ręki – w każdym z punktów Informacji Turystycznej Krakowa (ich lista i adresy: TUTAJ). I co ważne: kompletnie za darmo 🙂

W planach jest jeszcze apka przenosząca te trasy i ich atrakcje w nasze telefony, zatem – bądźcie czujni!

Na koniec, wspomnę jeszcze, że dzisiejszy #tuptamy_kraków nie jest dedykowany tylko Rodzinom mieszkającym w Krakowie. Wręcz przeciwnie! Przewodnik, mapy oraz ten wpis powstał z myślą o wszystkich tych, którzy z Krakowem mają po drodze: na wakacje, na weekend, w odwiedziny. Teraz, gdy będę przyjmować znajomych z dziećmi jako moich gości zostanie mi tylko martwienie się o menu przy stole. Plan atrakcji mamy gotowy!

atrakcje dla dzieci w krakowie

Tym oto wpisem jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że zostałam Ambasadorką portalu Kids in Kraków – projektu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest duma, jest radość i jest obietnica by dalej… sumiennie i wartościowo tuptać Kraków 🙂