IMPREZY dziecinnie proste

“Imprezy dziecinnie proste”, czyli wyjątkowe chrzciny, roczek, kolejne urodziny Twojego dziecka w domu!

urodziny dla dziecka w domu

Pandemia, pandemią… Faktycznie od kulkolandów i innych przestrzeni publicznych lepiej się trzymać z daleka. Ale muszę przyznać, że należę do tych matek-ufoludków, które nie znajdują przyjemności w wydawaniu dużych pieniędzy na dość krótki czas zorganizowanej zabawy poza domem. W domu czasem potrafią powstać najpiękniejsze wspomnienia. W domu możemy stworzyć najefektowniejsze wrażenia. W domu możemy pozwolić sobie na te emocje i ich intymność, których nie daje nam żadne inne miejsce. Niezależnie od pandemii: w domu powstają najpiękniejsze przyjęcia. Z małą pomocą tych, którzy umieją w konkretny system ich tworzenia, zachowując poczucie wyjątkowości i prostoty na czele! Mogę Ci pomóc zorganizować najpiękniejsze przyjęcie: chrzciny, roczek, urodziny dla dziecka w domu?

Przyjęcie dla dzieci w domu: PO CO z pięciu powodów…

Czy wiesz, PO CO się starasz i wyprawiasz dziecku (i nie tylko) takie, a nie inne przyjęcie? Urodziny dla dziecka w domu? Bez pozytywnego nastawienia do przedsięwzięcia, jakim jest organizacja przyjęcia dla dzieci, będzie Ci… trudniej i mało przyjemnie.

Od pewnego czasu, cokolwiek robię w życiu i jakiekolwiek podejmuję nowe wyzwanie, zadaję sobie jedno pytanie: „PO CO?”.

Po co zatem poświęcam tyle czasu, pieniędzy, energii i uwagi, żeby zorganizować przyjęcia dla dzieci? Pozwól że odpowiem Ci w pięciu krótkich „ponieważ”…

Po pierwsze, zatrzymuję czas!

 1. Ponieważ… chrzciny, roczek i kolejne urodziny są taką stop-klatką, którą rzuca nam życie. Często słyszy się, że nie wyprawia się dzieciom roczku czy drugich urodzin, bo przecież „i tak nie będą nic pamiętać”. Idąc tym tropem, przez pierwsze lata życia moglibyśmy w ogóle byle jak wychowywać i nie dbać o nasze dzieci, bo przecież… „i tak nie będą nic pamiętać”. Nie, to nie złośliwość. To tylko raz jeszcze i po raz ostatni zwrócenie uwagi na trochę egoistyczne podejście do tematu tych pierwszych okazji do świętowania w życiu naszych dzieci.

Wiem, że to bardzo subiektywne, co teraz napiszę, ale przez moją burzliwą i smutną historię położniczą nigdy nie miałam okazji (ani chyba też odwagi), by świętować baby shower. To chrzciny są dla mnie takim osobistym zwieńczeniem sukcesu. Yeah, donosiłam tę ciążę! Yeah, poród zakończył się z happy endem! Yeah, moje życie właśnie totalnie i na zawsze się zmienia! Chrzciny to takie wyniesienie mojego lwiątka na Lwią Skałę, pod którą, w pięknej scenerii, czekają wiwatujący przyjaciele i rodzina.

A roczek? Dwa i trzy latka? Czyż w tych latach nie dzieje się magia w naszym życiu? Śpimy najmniej, jemy w niedoczasie, spacerujemy i bawimy się, jak nigdy dotąd, jesteśmy najbardziej sfrustrowane i szczęśliwe zarazem… A nasze dzieci?

 Z pisklątek w mgnieniu oka wyrastają niezależni, piękni ludzie gotowi, by wyruszyć na podbój świata! Róbmy zatem te przyjęcia „tu i teraz” dla siebie. Róbmy zatem te przyjęcia „tu i teraz” dla naszych dzieci – one widzą i czują więcej, niż nam się wydaje. A skoro udaje nam się w ten sposób dostarczać wyjątkowych, pięknych przeżyć, wzruszeń i emocji, czemu mielibyśmy im i sobie tego odmawiać?

urodziny dziecka w domu
Cztery latka Neli z motywem z Krainy Lodu! Dużo dekoracji działających na wyobraźnię dziecka, oddających klimat, bez nadmiaru pstrokatych gotowców z licencją. Na stole pyszności nazwane zgodnie z motywem przewodnim: “Roztopiony Olaf” (woda z wrzuconą marchewką), “Księstwa Arendelle” (muffinki podwójnie czekoladowe) albo “Mam tarte moc”. Większość tych pysznych przepisów znajdziesz w MOIM EBOOKU.

Po drugie: wspomnienia, głupcze!

2. Ponieważ… robię to wszystko na „potem”, czyli dbam o moc wspomnień. To dlatego tak bardzo staram się, żeby dekoracje i zabawy były utrzymane w spójnej estetyce, by się wyróżniały, by łatwo było skojarzyć, jaką okazję świętowaliśmy w jakim otoczeniu.

Gdy zastanawiam się, czego najbardziej byłoby mi żal, gdyby obrabowali mi dom, to są to zdecydowanie… zdjęcia! Czyli namacalne utrwalenie tego, czego czasem głowa nie spamięta. Dobre wspomnienia są naszym paliwem do działania. Żyjemy trochę między nimi a tęsknotą do dobrych momentów: celebracji, wyjazdów, przyjęć, chwil spędzanych razem. Do naszych pięknie udekorowane przyjęć dla dzieci wracam myślami nieraz: stojąc w listopadowym tłumie w tramwaju, czuwając nocą nad rozgrzanym małym czółkiem, gotując pomidorową na jutro, w oparach całodziennego zmęczenia.

urodziny dziecka w domu
PÓŁ ROCZKU ZUZI! W pierwszym półroczu życia dziecka dzieje się tyle co w kolejnych kilku latach! W nas, jako Rodzicach, zaszły ogromne zmiany. Czemu by tego nie uczcić? Mini party: skromnie, pysznie, kameralnie, a z odpowiednią oprawą wyjątkowości.

Po trzecie, zostajesz Rodzicem Roku: dosłownie!

 1. Ponieważ… dziecko koduje zaangażowanie rodziców. Jako Anna zawsze obchodziłam imieniny w lipcu (a właściwie to rodzice urządzali mi wakacyjne, ogrodowe party!). Jedne z nich utkwiły mi w pamięci najbardziej. Dużo dzieci, kolorowo, suto zastawione stoły w ogrodzie i… stado os! Nie wiem, kto bardziej wariacko biegał wokół stołu: osy czy moi goście. Nie dało się wysiedzieć. Nie dało się bawić. I wiecie, co utkwiło mi w głowie najbardziej? Przejęcie mojej mamy! Te oczy pełne złości (na osy i sytuację zapewne), zawodu (coś niechcąco popsuło dziecku święto) i przejęcia (jak uratować ten dzień i ograniczyć przykrości?).

Jako rodzice ciągle oczekujemy czegoś od dzieci, stawiamy im poprzeczkę coraz wyżej: zatańcz, zaśpiewaj, powiedz wierszyk, namaluj… My oczywiście też się staramy, ale… czy nasze dzieci odbierają sprzątanie pokoju, gotowanie pomidorowej albo wynajdywanie najlepszych zajęć, lekarzy i zabawek jako staranie się dla nich? Mocno wątpię.

Natomiast, gdy nasi podopieczni widzą, jak mama lub tata wycinają girlandy, dekorują kolorowo stół, kleją dinozaury, psy z Psiego patrolu czy uszy królików, to doskonale wiedzą, rozumieją, że… to dla nich! W takich dniach warto przejąć percepcję dzieci: jak nas widzą, jak doceniają, jak niesamowicie duże znaczenia ma dla nich np. fakt, że mama lub tata przebiorą się za ich ulubioną postać z bajki. Tutaj właśnie ta wstydliwa infantylność ze wstępu tego e-booka przechodzi w dojrzałość.

Po czwarte: uczysz dziecko dążenia do celu!

 1. Ponieważ… mam absolutnego hopla na punkcie wychowania przez modelowanie i rodzicielstwa w duchu rozwoju osobistego (własnego!). Bardzo bym chciała, by moje dzieci we wszystkich swoich dążeniach były cierpliwe, zdeterminowane i pracowite. By się nie zniechęcały. Sama nieustannie uczę się skutecznego osiągania celów, podchodząc do nich świadomie: małymi krokami, z podziałem na etapy. Gorąco wierzę, że moje dzieci, widząc na stole najpierw stos trójkątnych wycinanek i sznurek, a potem powstałą z nich (z dodatkiem naszej wspólnej pracy) girlandę, powoli układają w swojej główce, jak proces pracy i małych kroków prowadzi do pięknych efektów! Chcę, żeby te lekcje o wieloetapowej drodze do osiągania ważnych celów zostały w nich na długo, na dorosłość, która te cele tylko mnoży i mnoży…

Po piąte: oszczędzam!

 1. Ponieważ… oszczędzam! Szczegółowy kosztorys moich imprez przedstawię Ci dużo później, ale już teraz głośno mówię: imprezy w domu wychodzą naprawdę dużo taniej, jeśli do ich organizacji podejdziemy strategicznie. Zlecenie przygotowania przyjęcia firmie zewnętrznej – mimo że zwykle ma ona mnóstwo akcesoriów i gadżetów, które może potraktować jako koszty stałe… – oznacza wydatek rzędu dobrych kilkuset złotych (wszystko zależy od rozmachu i ilości gości). Podobną cenę trzeba zapłacić za… dwie, trzy godziny zabawy w kulkolandzie lub innym „landzie” dedykowanym dzieciom. Za kilkukrotnie mniejsze pieniądze można odwiedzić to samo miejsce na dłużej, żeby się po prostu pobawić, a nie przy okazji organizacji urodzin. Wrażenia dziecka będą podobne. Nasz portfel – grubszy!

Ale… domowa organizacja też może kosztować mniej lub więcej. Niezależnie od ilości gości oraz efektu wow, jaki chcesz osiągnąć, pokażę Ci (w rozdziale Błędy, jakich unikać), jak nie przepłacić za dekoracje i jak nie popłynąć finansowo podczas planowania menu.


Jaki zatem ebook przygotowałam, by pomóc Ci zorganizować najpiękniejsze i najprostsze zarazem przyjęcie dla Twojego dziecka?

urodziny dziecka w domu
Ogrodowe urodziny z motywem przewodnim: BING! Czyli królowały marchewki, kapusty, za stołem dziecięcym zasiadły maskotki-przytulanki z kreskówki, a stolik kreatywny rozdawał spersonalizowane bańki mydlane, rysunki-podziękowania dla gości oraz kuferek przebieranek. Więcej przeczytasz w MOIM EBOOKU!

Mój e-book “Imprezy dziecinnie poste” ma Ci pomagać, a nie przygnębiać. Ten e-book ma Ci dodać skrzydeł i weny, a nie frustracji. Ten e-book ma Ci dawać gotowe rozwiązania, a nie zmuszać do kontynuacji poszukiwań.

 

Na jakie okazje możesz z niego skorzystać?

Chrzciny: nawet jeśli robisz je w lokalu – my zresztą wybraliśmy właśnie taką opcję – znajdziesz tu sporo pomysłów na dodatki do wystroju spersonalizowane pod Waszą okazję oraz zabawy, które zaangażują dorosłych gości imprezy po to, by podkreślić, z jakiej okazji i dla kogo się spotkaliście. Takie zabawy z Twoim maleństwem w roli głównej pozwolą zaakcentować wyjątkowość dnia chrztu świętego.

Roczek w domu lub w plenerze: znajdziesz tu sporo inspiracji na wystrój, który pozwoli stworzyć piękną oprawę dla Twojego maluszka. Stawiam przy tej okazji na dekoracje evergreen, niezwiązane np. z ulubionym bohaterem bajek, co czyni je bardziej uniwersalnymi i wszechstronnymi. Jeśli chodzi o zabawy, to ich celem jest połączenie wspólnego spędzania czasu w miłej atmosferze z podkreśleniem wyjątkowości bohatera dnia.

Kolejne urodziny dziecka w domu lub w plenerze: każdy kinderbal, który tutaj proponuję (jego wystrój oraz opcje zabaw), staram się opisać tak, by na spokojnie można go było zrealizować:

 • o każdej porze roku,
 • w lokalu, w domu, w plenerze,
 • dla jednego solenizanta, dla rodzeństwa lub grupowo,
 • z gustem, z umiarem, z pomysłem i w zgodzie z Waszymi potrzebami!
URODZINY DZIECKA W DOMU
ROCZEK ZUZY w stylu BOHO, z naciskiem na EKO (zero plastiku!). Tabelau oraz kolaż zdjęć podkreślały wyjątkowość Jubilatki, donosiły o jej krokach milowych. A roślinki na stole były prezentem dla Gości. Bawiliśmy się m.in. w zabawę wypowiedzenia Zuzi “Kocham Cię”: każdy gość losował to zdanie w innym języku. Był quiz wiedzy o Zuzi. Były podchody.

Inspiracja, a nie kalka

Jeśli oczekujesz, że ten e-book będzie opisywał jedno konkretne przyjęcie krok po kroku, z gotowcami, co powiesić, co podać do jedzenia i jak zabawić gości, to… możesz się rozczarować. Dlaczego? Bo już nie raz opisywałam moje imprezy tematyczne na blogu: pojedynczo, całościowo i zupełnie za darmo.

Tutaj chcę dać Ci więcej! Chcę dać Ci wędkę, a nie rybę.

Z uwagi na to, że każdy z nas ma ograniczone możliwości czasowe, przestrzenne, finansowe, a my i nasze dzieci mamy różne upodobania oraz gusty, pozwól, że w tym e-booku, zaproponuję Ci SYSTEM!

Modułowość

System tego e-booka opiera się na modułowości. Prosto, bez zakrętów, za rączkę poprowadzę Cię przez trzy główne filary, które „robią imprezę”. A jeśli uznać, że każdy taki filar ma w sobie wewnętrzny magazyn, to zajrzymy do środka i pokażę Ci całe bogactwo inwentarza.

Inaczej mówiąc, proponuję Ci trzy główne moduły, z których powinna składać się nasza impreza (właściwie niezależnie od tego, czy dla dzieci, czy dla dorosłych), a Ty wybierasz z nich te elementy, które pasują do Twoich potrzeb, i wpisujesz je we własny scenariusz. Specjalny wzór takiego scenariusza znajdziesz w kreatywnych załącznikach do tego e-booka.

urodziny dziecka w domu
Dwa latka Zuzi z motywem przewodnim “Kołysanka”… Oczywiście własnoręcznie zapleciona girlanda od partyart , menu modułowe (przy którym się nie napracujesz zbyt wiele), deski różnorodności na słodko i na słono. Oraz zabawy w wyciąganie z tajemniczej skrzynki przedmiotów, których nazwy Zuzia umie już wymawiać oraz pisanie i odczytywanie oryginalnych życzeń dla Dwulatki. Więcej inspiracji znajdziesz w moim EBOOKU.
 • Moduł 1: Wystrój

Może być skromniej, może być z większym rozmachem – to już zależy od Ciebie. Pozwól, że pokażę Ci takie must have, o które warto zadbać w zakresie wystroju, aby osiągnąć dwa nasze cele główne. Chcemy oczywiście, żeby przyjęcie ładnie się prezentowało i dostarczyło naszym gościom wrażeń estetycznych, ale ważne jest również, żeby główny bohater imprezy mocno w tym wystroju zaznaczał swoją obecność. Wyjątkowość jest najważniejsza!

Ten moduł będzie mocno interaktywny. Część instrukcji wykonania dekoracji DIY znajdziesz w dodatkowym załączniku. Tworzenie girlandy balonowej pokażemy w nagraniu video. Niektóre minimalistyczne dekoracje „unisex” będą miały formę kreatywnych załączników do wydruku – nie tylko możesz z nich do woli korzystać, ale też samodzielnie je sobie personalizować np. dodając napisy brushpenem.

 • Moduł 2: Zabawy

Scenariusze zabaw, jakie tu przedstawię, będą podzielone na dwie główne kategorie: zabawy „zastane”, z którymi dzieci dadzą sobie radę samodzielnie, oraz animacje, w które dorosły będzie się musiał na chwilę zaangażować i pokierować ich przebiegiem.

Oba rodzaje będą podzielone na kategorie wiekowe. Umówmy się, inaczej rozegramy scenariusze imprez na chrzciny i roczek, a inaczej na kolejne urodziny. Przyjmijmy, że proponowane zabawy będą swoją atrakcyjnością odpowiadały przedziałowi wiekowemu 0–5 lat.

 • Moduł 3: Menu

Oczywiście, że będą przepisy! Aż 20 przepisów, i to takich naprawdę konkretnych: 10 słodkich i 10 słonych. A do tego ja (stół słony) oraz słodko uzdolniona @kokilka (stół słodki) będziemy pokazywać propozycję bazową danej potrawy oraz jej wariacje tematyczne dostosowane do motywu przewodniego imprezy.

Ponadto wytłumaczę Ci, co to jest i dlaczego warto iść w tzw. menu modułowe. Podpowiem, jak wesprzeć się kompozycjami pyszności na deskach, oraz – crème de la crème! – zdradzę przepis na domowy tort, z którym poradzi sobie każdy kuchenny laik!

urodziny dziecka w domu
Wystarczył szary papier, sporo bibuły i żółta narzuta oraz miś wycięty i pomalowany z dykty i… Stumilowy Las na Krzysiowy memoriał wyczarowany! W ramkach na zdjęcia są wydruki malowanek/ cytatów z Kubisia Puchatka; zamiast pikerów: pszczółki, a w koszu: podziękowania dla gości, które znajdywali jako “łowcy skarbów”.

Imprezy tematyczne

W module poświęconym wystrojowi nauczę Cię, jak w łatwy sposób samodzielnie dobierać sobie do filarów must have elementy pozwalające na personalizację przyjęcia z uwzględnieniem tematu przewodniego.

Dla leniwych i bardzo się śpieszących będzie też droga na skróty, czyli cały rozdział z gotowymi kompletnymi pomysłami (wystrój i menu) na konkretne przyjęcia tematyczne: dziecięce klimaty no name dla maluchów i imprezy związane z postaciami z bajek dla starszaków.

Żeby się chciało chcieć

Żeby tego nie powtarzać na każdym kroku, chciałabym wyraźnie podkreślić jedną kwestię właśnie tutaj, na początku: pamiętaj, rób tak, żeby organizacja przyjęcia Cię cieszyła. Nie daj się przytłoczyć, nie daj się przemęczyć, nie chciej zbyt idealnie, nie chciej za dużo! Bo za karę… nie zbudujesz fajnej imprezy.

Co dodaje energii i skrzydeł podczas szykowania wystroju i zabaw? Budowanie poczucia wyjątkowości danego przyjęcia. Jak to robić, opisuję konkretnie w dedykowanym wyjątkowości rozdziale.

urodziny dla dziecka w domu
Przyjęcia dziecinnie proste mają Ci dawać radość: przygotowania, zapamiętywania, przeżywania. To złoty środek pomiędzy frustracją pinterestowych przyjęć idealnych, a… nudnym obiadem nad kotletem z wujostwem. To nagroda dla naszego Dziecka za kolejny, piękny etap RAZEM. To nagroda dla SIEBIE. Z poczuciem wyjątkowości “tu i teraz” na czele…